Az orchideák királynője: mindent a vaníliáról
A fűszerek világa bővelkedik az emberiség történetét formáló eseményekben. A sáfrány után a föld második legdrágább fűszernövényeként számontartott vanília érdekes kivétel a többi újvilágból származó növény sorában. Növényrendszertanilag eltér a paradicsomtól, burgonyától, kukoricától, kakaótól, töktől, chilitől, vagyis mindazoktól a táplálkozást forradalmasító élelmiszerektől, amelyeket az újvilág a világ többi részének adott.
Vélhetőleg a Mexikó keleti partjain élő totonac indiánok termesztették először, a15. század körül aztán az aztékok meghódították ezeket a területeket. A vanília termését ők „fekete virág” néven nevezték és elvárták a meghódítottaktól, hogy rendszeresen küldjenek is nekik belőle. Az Azték vanília üzlet végét a spanyol konkvisztádor Hernán Cortés de Monroy y Pizarro személye jelentette, akinek a vaníliával is ízesített azték csokoládé-ital olyannyira elnyerte tetszését, hogy hamarosan jelentős mennyiségben importálták Spanyolországba, ahol a kakaó és a vanília ma is tartó házassága szinte kizárólagos lett. Hittek gyógyító, vágyfokozó, kedélyjavító erejében, ezért az önálló használata is terjedni kezdett.
Az örökzöld vanília a mintegy húszezer fajt számláló Orchideafélék családjába, azon belül pedig a Vaníliafélékhez tartozik. Mexikóban, Közép-Amerikában, a Karib-szigeteken őshonosok, miközben egyéb nemzetségtársaik a trópusi és szubtrópusi területeken is előfordulnak. A legelterjedtebb, Mexikóban honos, ma ismert vanília a Vanilla planifolia évelő, fatörzsekre kapaszkodó kúszónövény. Többnyire 250-750 m tengerszint feletti magasságban, csapadékos karsztvidékeken él. Amit mi vaníliaként ismerünk, és vásárlunk, a trópusi fákra kúszó orchidea napon szárított hüvelytermése. A fekete színű, fermentált termés a termesztés helyétől függően átlagosan 1,5-2,7% vanillint tartalmaz (Sri Lankaban: 1.5%, Mexikóban: 1.75%, Indonéziában: 2.7%)
A legelterjedtebb fajta a Vanilla Planifolia termése, de találkozhatunk a Nyugat-Indiákról származó Vanilla Pompona (Guadeloupe Vanília) termésével is, vagy a tahiti vaníliával (Vanilla Tahitensis).A tahiti vanília kóstolása egészen új élmény dimenzió! Komplex, fényűző, intenzíven aromás, egzotikus és érzéki ízprofiljában az édesség, a cseresznye és a fűszer jegyei köszönnek vissza.

.png)
Az aranyáron kifejezés jobban hangzik, és bár ez a bevett fordulat, a valóságban mára a vanília értéke az ezüstével vetekszik és a sáfrány után a legdrágább létező fűszer a piacon.
A drágulás okaként legtöbben az éghajlatváltozást emlegetik. A klímaváltozás jól ismert jelenségeinek köszönhetően kevesebb terem a belőle, a kereslet viszont továbbra sem csökkent iránta. Egy fél kilónyiért mai áron közel ezer dollárt (300 000 Ft) kell fizetni.
A termőterületeken éppen ezért gyakoriak a rablások, melyek során kivágják a növényt tövestől – visszafordíthatatlan károkat okozva ezzel. Ha valamikor, itt most igazán létkérdés az etikus kereskedelem, és itt jön képbe a francia NOROHY.
A NOROHY története Madagaszkáron kezdődött, a Noro és a Rohy szavak a helyiek nyelvén "fényt" és a "kapcsolatot" jelentenek. Ez a két kifejezés tökéletesen illusztrálja a cég küldetését: kapcsolatot teremteni a termelők és a séfek között.
A NOROHY-nál szenvedélyesen rajonganak a vaníliáért, nem titkolt céljuk, hogy reflektorfénybe állítsák az etikus beszerzés fontosságát.
A NOROHY egy vaníliatermesztő és egy cukrászséf találkozásának köszönheti a létrejöttét, amikor is a madagaszkári Trimeta és a francia Valrhona összekapcsolódott egy egyedülálló céllal: a legjobbat kínálni mindkét világból. A világ legjobb terroirjaitól a legkifinomultabb gasztronómiai trendekig és technológiákig: a NOROHY minden lépésnél veled van!